کمتر کسی این واقعیت را می‌داند،آیا می‌دانستید آبی که با آن موهای خود را شستشو می‌دهید می‌تواند روی سلامت و ظاهر موها تأثیر زیادی بگذارد؟آیا می دانید شستن موها با آب مقطر چه فوایدی دارد؟

استفاده از آب‌لوله‌کشی می‌تواند تأثیر بدی روی ظاهر موها بگذارد و باعث خشک و زبر شدن موها شود.حتی اگر از بهترین شامپوی دنیا هم استفاده کنید آب سخت لوله‌کشی به علت دارا بودن املاح اضافی باعث کدر شدن و خشکی موها می‌شود .

تاثیر آب مقطر روی موها
تاثیر آب مقطر روی موها

پس چاره چیست ؟

می‌توانید موهای خود را با آب مقطر بشورید .آب مقطر آبی کاملاً خالص و عاری از هرگونه املاح اضافی است. برخی افراد ادعا می‌کنند استفاده از آب مقطر روی موها نه‌تنها ظاهر آن را سالم می‌کند بلکه سایر مشکلات مو را نیز از بین می‌برد!

برای شنیدن آنچه  علم درباره مزایای استفاده از آب مقطر خالص روی موها می‌گوید این مقاله از سایت بهین مد را تا انتها بخوانید.

در این مقاله می‌خوانید :

آب مقطر عاری از هرگونه ناخالصی و سموم و مواد معدنی است و باعث می‌شود ph مناسب مو حفظ شود .آب مقطر با جوشاندن آب معمولی و میعان تولید می‌شود.این فرایند همچنین شامل یک تکنیک دیونیزاسیون است که تمام نمک‌ها و مواد معدنی را از آب حذف می‌کند.

نکته :

در موارد خیلی نادر ممکن است آب مقطر روی بعضی افراد واکنش‌های آلرژیک مثل خارش و کهیر ایجاد کند .بنابراین ابتدا تست حساسیت روی بازوی خود انجام دهید .

نرم و درخشان شدن موها با آب مقطر
نرم و درخشان شدن موها با آب مقطر

آیا آب مقطر باعث بهبود سلامت موها می‌شود ؟

به علت مفید بودن آب مقطر ، این نوع از آب در تمام محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود حتی آب مقطر باعث می‌شود جذب محصولات آرایشی و بهداشتی روی پوست و مو زیاد شود .

آب‌لوله‌کشی دارای مواد سختی مثل منیزیم و کلسیم است که روی موها رسوب می‌کنند و باعث آسیب رساندن به موهای طبیعی خواهد شد.حتماً همه شما این رسوب‌ها را در انتهای کتری و یا سماور دیده‌اید !

بنابراین موهای شسته شده با آب معمولی ظاهر خشن‌تر و زبرتری نسبت به موهای شسته شده با آب مقطر دارند و مویی که با آب مقطر شسته می‌شود به‌مراتب نرم‌تر و لطیف‌تر است.

البته طبق مطالعات انجام‌شده شستن موها با آب معمولی تأثیری روی استحکام و مقاومت کششی موها ندارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده شواهد نشان می‌دهد آب مقطر به چند روش می‌تواند برای موها مفید باشد.

۱.آب مقطر می‌تواند تمام آلودگی‌ها و ناخالصی‌ها و بقایای محصولات را از روی موها پاک  کند.موهای شمارا به‌راحتی نرم و براق می‌کند.

۲.هیچ اثر مخربی روی پوست سر و موها ندارد و استحکام مو را بهبود می‌بخشد و موها را قابل‌کنترل و بدون وز می‌کند.

۳.همچنین به حفظ رطوبت تارهای مو کمک می‌کند و باعث جلوگیری از موخوره می‌شود.

۴.باعث حفظ چربی طبیعی موی سر می‌شود.

۵. باعث دوام بیشتر رنگ مو می‌شود .

۶.هیچ ماده معدنی روی موهای شما باقی نمی‌گذارد.

یک حقیقت:

موهای شما دارای بار منفی هستند و توسط یون‌های فلزی مثبت موجود در آب معمولی جذب می‌شوند ! بنابراین شستشوی مو با آب معمولی باعث می‌شود مواد معدنی مانعی روی موها ایجاد کنند و مواد درمان‌کننده مو کمتر جذب شوند ! بنابراین اکثر شرکت‌های تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی از آب مقطر به‌جای آب معمولی استفاده می‌کنند.

با مزایای آب مقطر برای موها آشنا شدید اما چگونه می‌توان از آب مقطر روی موها استفاده کرد ؟

چگونه موهای خود را با آب مقطر بشوریم ؟

درمان و شستشوی موها با آب مقطر
درمان و شستشوی موها با آب مقطر

آب مقطر را گرم‌کنید و سپس اجازه دهید تا حدی که قابل استفاده باشد سرد شود.

موهای خود را با یک شامپوی بدون سولفات یا هر نوع شامپوی طبیعی بشورید.در آخر موها را با آب مقطر ابکشی نمایید .همچنین می‌توانید بعد از شامپو از نرم‌کننده مو استفاده کنید و هنگام آبکشی از هم از آب مقطر استفاده کنید. اجازه دهید موها در هوای آزاد و به‌صورت طبیعی خشک شود.

سؤالات متداول

آب مقطر چه تفاوتی با آب تصفیه‌شده دارد؟

آب مقطر فاقد هرگونه ناخالصی و مواد معدنی است، درحالی‌که آب تصفیه‌شده عاری از ناخالصی است اما مواد معدنی را در خود نگه می‌دارد.

چه مقدار آب مقطر برای شستن موها نیاز دارید؟

همان مقدار آبی که به‌طورمعمول برای آبکشی موها استفاده می‌کنید.

آیا آب جوشیده همان آب مقطر است؟

خیر. آب جوشیده فاقد باکتری و میکروب است اما حاوی مواد معدنی ضروری است .بااین‌حال، آب مقطر عاری از تمام مواد معدنی، یون‌ها و میکروارگانیسم‌ها است .

آیا آب باران تقطیر می‌شود؟

باران یک‌شکل خالص از آب است، اما نمی‌توان آن را آب مقطر در نظر گرفت زیرا ممکن است حاوی سموم و مواد و آلودگی‌های  دیگری باشد که در طول چرخه تقطیر به آن اضافه می‌شود.

آیا آب مقطر پوست را مرطوب می‌کند؟

بله آب مقطر باعث هیدراته شدن پوست می‌شود و در تمام محصولات آرایشی و بهداشتی مانند کرم‌ها و لوسیون ها و تونر ها استفاده می‌شود.

این مقاله برگرفته از منابع معتبر علمی و دانشگاهی زیر است :

  1. میکروسکوپ الکترونی روبش موهای درمان شده با آب معمولی
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26711619/
  2. تأثیر مصرف موضعی آب‌لوله‌کشی در ضعیف شدن مو در مردان
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27654734/

اثرات آب سخت بر روی مو،
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3927171/

نویسنده مقاله:

شیلا قوام

اختصاصی سایت بهین مد

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *