بهین مد: ساخت شمع ماسه ای علاوه بر این که برای تزیین خانه به کار می‌رود و فعالیتی برای سرگرمی بزرگسالان محسوب می‌شود، پروژه‌ی کاردستی عالی برای کودکان نیز هست؛ البته باید تحت نظر بزرگسالان انجام شود. ساخت شمع ماسه‌ ای بسیار آسان است و با وسایل و وقت اندکی انجام می‌پذیرد. در ادامه این مطلب از مجموعه مطالب بهین مد روش ساخت شمع ماسه ای با روشی بسیار ساده به صورت تصویری را به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

مرحله اول

۱- برای ساخت قالب خود یک شی ته صاف با دو طرف صاف انتخاب کنید. می تواند مانند یک کاسه به سمت پایین مخروط شود، اما نباید چیزی مانند دسته بیرون زده باشد. اشیایی که قالب های عالی می سازند عبارتند از:

قوطی، فنجان: شمع های ستونی

مکعب: شمع مربعی

کاسه ها به اشکال مختلف

۲- یک ظرف بزرگ را با ماسه مرطوب پر کنید. اطمینان حاصل کنید که شن و ماسه محکم شده است و سطح آن صاف است. شما می توانید از هر چیزی که می خواهید برای نگه داشتن شن استفاده کنید: سطل، سطل پلاستیکی و غیره. هر چیزی که استفاده می کنید باید دو برابر ارتفاعی باشد که می خواهید شمع نهایی باشد.

شن و ماسه به شمع شما می چسبد، بنابراین مطمئن شوید که از دانه، رنگ و بافت آن راضی هستید.

ماسه باید به اندازه ای مرطوب باشد که وقتی آن را در دست فشار می دهید، شکل خود را حفظ کند. نباید آنقدر خیس باشد که شل شود.

۳- ابتدا جسم را از پایین به داخل شن فشار دهید. جسم را به سمت پایین فشار دهید تا سطح بالایی با ماسه همسطح شود. شما فقط باید بالای جسم را ببینید. برای شمع کوتاه‌تر، جسم را فقط تا حدی به سمت شن فشار دهید.

۴- شی را با احتیاط بیرون بکشید تا شن شکل جسم شما را حفظ کند. اگر به طور تصادفی شن و ماسه روی سطح را خراب کردید، پس از بیرون کشیدن جسم، آن را با دست صاف کنید.

۵- در نظر بگیرید که برخی از اشیاء را به دیواره های قالب خود فشار دهید. چند نگین شیشه ای، صدف های دریایی کوچک انتخاب کنید و آنها را به دیواره های قالب خود فشار دهید. آنها را زیاد به داخل شن فشار ندهید، وگرنه به شمع نمی چسبند. دقت کنید که قسمت پایین جسم شما قسمتی باشد که بیرون زده است و قسمت طراحی شده داخل ماسه باشد.

این اشیاء را در ماسه رها کنید. وقتی شمع را بیرون می‌کشید، این وسایل به شمع می چسبندو از میان شن‌ها نگاه می‌کنند.

۶- در صورت لزوم کف شمع را صاف کنید. اگر شمع بیش از حد تکان می خورد، شمع را برگردانید و به پایین نگاه کنید. در صورت مشاهده هر گونه برآمدگی یا برآمدگی، باید با استفاده از چاقو آن ها را صاف کنید.

۷- دو چوب را در دهانه قالب خود قرار دهید، یکی در دو طرف فتیله. فتیله باید بین دو چوب قرار گیرد. در حالی که موم را می‌ریزید، فتیله را صاف نگه می‌دارد.

مرحله دوم

۱- یک دیگ دوبل راه اندازی کنید. یک قابلمه بزرگ را با ۲ اینچ (۵.۰۸ سانتی متر) آب پر کنید و آن را روی اجاق گاز قرار دهید. یک ظرف مخصوص ذوب موم را داخل ظرف قرار دهید. می توانید ظرف های مخصوص ذوب موم را از بخش شمع سازی یک فروشگاه هنر و صنایع دستی خریداری کنید. اگر نمی توانید پیدا کنید، به جای آن از یک لیوان اندازه گیری شیشه ای و ایمن برای حرارت استفاده کنید.

۲- موم شمع را به دیگ ذوب اضافه کنید و آن را بین ۲۶۰ درجه فارنهایت تا ۲۷۵ درجه فارنهایت (۱۲۶ درجه سانتیگراد و ۱۳۵ درجه سانتیگراد) گرم کنید. برای اندازه گیری دما از دماسنج پخت و پز استفاده کنید. می توانید از تکه های موم یا مکعب های موم استفاده کنید. اینکه چقدر موم را ذوب کنید به بزرگی قالب شما بستگی دارد. با این حال برنامه ریزی کنید که مقداری موم اضافی برای ریختن دوم داشته باشید، زیرا موم در شن فرو می رود.

– اکنون هیچ رنگ یا عطری به موم اضافه نکنید. دمای بالا ممکن است رنگ را تغییر دهد و عطر را خراب کند.

– هرگز موم ذوب شده را بدون مراقبت رها نکنید.

– اگر موم شما دستورالعمل ذوب خاصی دارد، به جای آن از آنها پیروی کنید. برخی از موم ها نقطه ذوب و اشتعال کمتری دارند.

۳- موم ذوب شده را به آرامی در قالب ماسه ای بریزید، تا به بالا. اگر موم شروع به فرو رفتن در ماسه کرد، نگران نباشید. بعداً موم بیشتری اضافه خواهید کرد.

– موم را با قاشق بریزید تا از پاشیدن بیش از حد آن جلوگیری کنید.

– صورت خود را از قالب و موم دور نگه دارید. ممکن است بپاشد.

۴- منتظر بمانید تا اولین باری که موم شما ریخته شود. همانطور که موم در ماسه فرو می رود. این طبیعی است و چیزی است که آن پوسته شنی را ایجاد می کند.

۵- برای بار دوم، موم بیشتری را گرم کنید، این بار بین ۱۷۵ درجه فارنهایت تا ۱۹۰ درجه فارنهایت (۸۰ درجه سانتیگراد و ۸۸ درجه سانتیگراد). اگر پوسته ضخیم‌تری می‌خواهید از دمای بالاتر و اگر پوسته نازک‌تر می‌خواهید از دمای پایین‌تر استفاده کنید.

۶- اضافه کردن رنگ یا عطر را در نظر بگیرید. از آنجایی که از دمای پایین تری استفاده می کنید، لازم نیست نگران تغییر رنگ یا عطر باشید. سعی کنید از برخی رایحه های اقیانوسی یا استوایی استفاده کنید، مانند:

نسیم اقیانوس

نارگیل

ارکیده

انار

۷- موم را به آرامی در قالب بریزید تا به بالا بریزید. باز هم در صورت پاشیدن صورت خود را از قالب و موم دور نگه دارید. از آنجایی که قالب شما از قبل با یک پوسته مومی پر شده است، این دومین ریختن موم به اندازه کافی در ماسه فرو نمی رود.

مرحله سوم

۱- بگذارید شمع یک شب بماند. موم ممکن است زودتر از آن جا بیفتد، اما باید منتظر بمانید تا ماسه نیز خشک شود. اگر شمع را خیلی زود بیرون بیاورید، ممکن است شن به درستی به شمع نچسبد.

۲- روز بعد شمع را با احتیاط از داخل ماسه بیرون بیاورید. از یک قاشق برای شل کردن شن های اطراف شمع استفاده کنید، سپس شمع را با احتیاط بیرون بیاورید.

۳-بعد از اینکه شمع‌ها کاملاً سفت شدند، آن‌ها را با قاشق از ماسه بیرون بیاورید. دو طرف دیواره‌ی ماسه‌ای را به آرامی مالش دهید تا ماسه‌های آن ریخته شود اما  خیلی ملایم این کار را انجام دهید.

۴- با استفاده از سشوار دیواره‌های شمع را گرم کنید. متوجه خواهید شد که ماسه کمی تیره‌تر می‌شود، زیرا شمع کمی ذوب می‌شود و به بیرون نفوذ می‌کند. گرما کمک می‌کند تا شمع جذب لایه‌ی خارجی ماسه شود و آن را آب‌بندی و عایق نماید.

نکته: جدا از این که دستکش به دست دارید یا پوستتان در برابر گرما مقاوم است، بهتر است شمع ماسه ای را روی سطح صافی قرار دهید و به آن گرما بدهید. آن را در دست نگیرید.

۵-بسته به اینکه شکل گیری قالب شما تا چه اندازه پایدار بوده  یا حتی پایه‌هایی که برای شمع درست کرده بودید چقدر شکل گرفته، شاید نیاز به سطح کف و پایه‌ی شمع داشته باشید.

برای این منظور یک ماهیتابه را با فویل الومینیومی بپوشانید و آن را روی شعله قرار دهید. شمع را روی فویل داغ قرار دهید، سطح آن را نگه دارید تا کف آن ذوب شود و روی سطح صافی قرار گیرد. 

نکته: اگر در ابتدای کار قالب و پایه‌ها را به خوبی درست کرده‌اید این مرحله را انجام ندهید و از آن صرف نظر کنید. 

۶-شمع ماسه ای شما حاضر است. از آن لذت ببرید. 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *