بهین مد:  آیا شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که باید مهر و نشان خلاقیت خود را روی همه چیز به جای بگذارند؟ اگر پاسخ شما بله است، پس حتما به فکر تزیین جلد کتاب و دفتر خود نیز افتاده‌اید. اغلب افراد دفتر و کتاب‌های مخصوص به محل تحصیل، کار، فعالیت‌های روزانه و … را دارند. بنابراین تزیین جلد آن‌ها ایده‌ی مناسب و سرگرم‌کننده‌ای به نظر می‌رسد. ایده‌های متنوعی برای انجام این کار وجود دارد که ما در ادامه این مطلب از مجموعه مطالب بهین مد, شیوه های متفاوت و خلاقانه تزیین دفتر را برای گردآوری کرده ایم. با ما همراه باشید.

تزیین جلد دفتر به شیوه های مختلف

تزیین جلد دفتر با چرم

در این شیوه به مقداری چرم، نخ مناسب مخصوص چرم دوزی، چسب مایع و دستگاهی شبیه انبردست برای سوراخ کردن چرم یا سُمبه احتیاج دارید.

دفتر تان را روی چرم قرار دهید و مثل شیوه جلد کردن با پارچه، اندازه دو سانتی‌متر از اطراف جلد دفتر فاصله گرفته علامت گذاری نموده و آنگاه با قیچی چرم را برش بزنید.

به وسیله چسب مایع چرم را به جلد دفتر بچسبانید. همه مراحل را مثل تزیین جلد دفتر با پارچه تکرار کنید. به علت ضخیم بودن چرم نسبت به پارچه برای قسمت برگشت چرم به داخل جلد بهتر است از نخ‌های اِشبالت (نخ ویژه چرم) استفاده کنید.

به وسیله چسب، چرم را به جلد دفتر بچسبانید آنگاه با نخ اشبالت چرم را به جلد دفتر بدوزید. برای زیبایی هرچه بیشتر می‌توانید از دوخت‌های تزیینی استفاده کنید.

استفاده از پارچه

در این شیوه برای تزیین جلد دفتر به قدری پارچه با هر طرح دلخواه، قیچی و چسب مایع احتیاج دارید.

دفتر را باز کنید و روی سطح پارچه قرار دهید از اطراف جلد دفتر به انداره ۲ سانتی متر بیشتر فاصله بگیرید و علامت گذاری نموده و آنگاه با قیچی ببرید.

همه سطح داخلی پارچه و روی جلد دفتر را چسب بزنید. سطح پارچه را صاف نموده و شیرازه دفتر را دقیقا وسط پارچه قراردهید تا دو سمت پارچه متقارن باشد آنگاه پارچه را از طرفین روی جلد دفتر بچسبانید. با کمک خط‌کش روی جلد را صاف کنید تا حبابی از هوا میان پارچه و جلد نماند.

پارچه اضافه بالا و پایین شیرازه دفتر را به صورت خط صاف عمودی ببرید تا پارچه اضافه برای هر طرف جلد دفتر به دو قسمت تقسیم شود.

اضافه‌های پارچه را به سمت داخل جلد دفتر تا کنید و بچسبانید. برای زیباتر شدن آن، گوشه‌های داخلی جلد را به صورت مثلث تا کرده و بچسبانید. جلد دفتر را باز کنید و چند ساعت بگذارید تا چسب به طور کامل خشک شود.

تزیین جلد دفتر, شیوه های تزیین جلد دفتر, تزیین جلد دفتر به شیوه های مختلف

جلد چوبی

این شیوه خیلی راحت است. تنها کافیست کاورهای برچسبی آماده به طرح چوب مثل برچسب‌های کابینت را تهیه کنید و به آسانی به روی جلد کتاب یا دفتر خود بچسبانید. این کار سبب می‌شود کتاب یا دفتر شما از دور مانند یک چوب حقیقی به نظر برسد و جلد آن را زیبا و شیک می‌کند.

با نمد بافت دفتر خود را عوض کنید

روی یک تکه نمد اشکالی مثل دایره، مربع، مثلث یا حروف رسم نموده و برش دهید. آنگاه با استفاده از چسب چوب یا چسب حرارتی قطعات نمد را روی دفتر خود بچسبانید. اگر دوست  دارید می توانید پوشش جلد را هم از نمد تهیه کنید.

تزیین جلد دفتر, شیوه های تزیین جلد دفتر, تزیین جلد دفتر به شیوه های مختلف

تزیین جلد دفتر دخترانه با شلوارهای قدیمی

در خانه خود از شلوارهای قدیمی که دیگر استفاده نمیکنید. می توانید به آسانی مثل تصویر زیر شلوارتان را از قسمت جیب برش بزنید و آن را روی جلد دفتر خود بچسبانید. با این کار می توانید از جیب آن به عنوان جامدادی هم استفاده کنید و زیبایی دفترتان را چند برابر کنید.

تزیین جلد دفتر دخترانه

گونی‌ های اضافی

چنانچه با گونی‌دوزی آشنا باشید، به خوبی میدانید کـه با این پارچه ساده و ارزانقیمت چـه کار هنری فوق العاده ای می توان انجام داد.

دفتر رابا گونی جلد کنید و برای جذاب تر شدن کار، روی آن تور بدوزید یا با گل‌های پارچه‌ ای، روبانی یا دکمه‌های جالب تزئینش کنید.

تزیین جلد دفتر, شیوه های تزیین جلد دفتر, تزیین جلد دفتر به شیوه های مختلف

 

تزیین جلد دفتر دخترانه با عکس

این یکی از ایده های بسیار شیک برای تزیین جلد دفتر است. شما عزیزان می توانید عکس های مورد علاقه تان را انتخاب کنید و آن ها را به شکل های مختلف برش دهید و مانند تصویر زیر روی جلد دفترتان بچسبانید. با این کار به جذابیت دفترتان کمک بسیاری می کنید.

تزیین جلد دفتر دخترانه

تزیین جلد دفتر با نوار رنگی

چسب نواری های رنگی بسیار زیبا بسیار پیدا می‌شود که می‌توانید از آن‌ها برای تزیین جلد دفتر بچسبانید. باتوجه به سلیقه خودتان می‌توانید نوع چسباندن نوار چسب‌ها را برای شکل زیباتر بیشتر به صورت افقی، عمودی و یا اریب بچسبانید.

تزیین جلد دفتر, شیوه های تزیین جلد دفتر, تزیین جلد دفتر به شیوه های مختلف

تزیین جلد دفتر دخترانه با پارچه و چسب های طرح دار

تزیین جلد دفتر دخترانه

تزیین جلد دفتر دخترانه با گل های نمدی

تزیین جلد دفتر دخترانه

تزیین جلد دفتر دخترانه با عروسک نمدی

تزیین جلد دفتر دخترانه

تزیین جلد دفتر دخترانه با کاغذ رنگی

تزیین جلد دفتر دخترانه

تزیین جلد دفتر دخترانه با روبان

تزیین جلد دفتر دخترانه

تزیین جلد دفتر دخترانه با خزهای رنگی

تزیین جلد دفتر دخترانه

تزیین جلد دفتر دخترانه با آبرنگ

تزیین جلد دفتر دخترانه
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *