بهین مد : چسب یکی از وسایل ضروری هر خانه‌ای است که از آن برای چسباندن مواد به هم یا چسباندن تکه‌های شکسته استفاده می‌شود. چسب ناجی کاشی‌های بیرون زده دستشویی، ناخن مصنوعی‌های کنده شده و حتی لامپ شکسته است. بچه‌ها از چسب برای درست کردن کاردستی‌های مدرسه‌شان استفاده می‌کنند و گاهی با همین وسایل ساده شاهکار هنری درست می‌کنند.

روش پاک کردن انواع چسب از روی لباس
روش پاک کردن انواع چسب از روی لباس

همان‌طور که چسب فواید زیادی دارد، ممکن است آسیب‌هایی هم ایجاد کند؛ برای مثال زمانی که چسب روی لباس یا وسایل خانه می‌ریزد! ریختن چسب روی لباس می‌تواند فاجعه باشد البته نه زمانی که نحوه پاک کردن آن را بلد باشید. بیشتر اوقات چسب و مواد چسبناک با شستن پاک می‌شوند اما اگر چسب روی لباس‌هایی که فقط می‌توانند خشک‌شویی شوند و نمی‌توان آن‌ها را شست، بریزد چه باید کرد؟ ما در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات بهین مد , تصمیم داریم نحوه ی پاک کردن انواع چسب از روی لباس را آموزش دهیم .با ما همراه باشید.

روش پاک کردن انواع چسب از روی لباس
روش پاک کردن انواع چسب از روی لباس

پاک کردن چسب‌ صنعتی از روی پارچه

اگر چسب روی پارچه ریخت، قبل از هر اقدامی برای پاک کردن چسب، اجازه دهید تا چسب روی پارچه خشک شود. تلاش برای پاک کردن چسب خیس تنها باعث پخش شدن آن و نفوذ به درون الیاف پارچه می‌شود. پس بهتر است اول با استفاده از جسمی کند مانند قسمت پشت چاقو یا کاردک پلاستیکی سعی کنید قطره‌های اضافی چسب را جدا کنید و اجازه دهید تا چسب خشک شود.

اگر چسب روی لباس ریخت، آن را در فریزر قرار دهید. وقتی چسب در فریزر کاملاً منجمد شد می‌توانید به‌راحتی بخش زیادی از آن را بشکنید، سپس بقیه چسب را با حلال یا پاک کننده چسب پاک کنید و در آخر آن را طبق راهنمای شستشوی لباس بشویید.

روش پاک کردن انواع چسب از روی لباس
روش پاک کردن انواع چسب از روی لباس

پاک کردن چسب‌ اکلیلی

چسب اکلیلی ترکیبی از چسب سفید، رنگ و اکلیل است که می‌تواند لکه‌ای ایجاد کند که پاک کردن آن به مراتب بسیار سخت باشد.

پاک کردن چسب اکلیلی از روی پارچه

روش پاک کردن چسب اکلیلی به این بستگی دارد که چسب خیس است یا خشک شده است.

اگر چسب خشک شده است: با استفاده از جسمی کند مانند پشت چاقو یا کاردک پلاستیکی تا آنجا که امکان دارد، چسب خشک شده را جدا کنید. پس از کندن قسمت‌های خشک شده چسب بقیه مراحل مانند پاک کردن چسب اکلیلی خیس به روش زیر است.

  1. ابتدا با آب سرد لکه را کاملاً خیس کنید. (دقت کنید که استفاده از آب گرم موجب پختن پروتئین چسب می‌شود، پس از آب گرم استفاده نکنید)
  2. محلولی از آب سرد و سفید کننده با ترکیب اکسیژن‌دار تهیه کنید و لباس را درون محلول قرار دهید و بگذارید ۸ ساعت خیس بخورد. با این کار رنگ چسب پاک خواهد شد.
  3. اگر با این کار چسب پاک شد، آن را به روش همیشه بشویید در غیر این صورت دوباره محلول را درست کرده و مراحل بالا را تکرار کنید

پاک کردن جای چسب و برچسب

باقی ماندن برچسب بازی کودکان روی پیراهن و شستن آن با ماشین لباس شویی یا بدتر از آن استفاده از خشک‌کن اتفاقی است که برای همه ما پیش آمده است. در این مواقع معمولاً قسمت کاغذی برچسب شسته و از بین می‌رود و شما می‌مانید و باقی مانده ماده چسبنده روی لباس! و این ماده چسبنده معمولاً گرد و خاک یا پرز را جذب می‌کند و لکه‌ای سیاه ایجاد می‌کند.

پاک کردن مانده چسب از روی لباس زمان‌بر است اما باید بتوانید جای لکه را پاک کنید. برای این کار طبق روش زیر عمل کنید:

  1. سرکه سفید غلیظ را در مایکروفر حرارت دهید تا کمی گرم شود.
  2. با کمک اسفنج ناحیه چسبی را کاملاً آغشته به سرکه گرم کنید و اجازه دهید تا چسب کاملاً نرم شود.
  3. لکه را با آب سرد آب کشی کنید، سپس آن قسمت را با لکه بر تمیز کنید و مطابق معمول با آب سرد بشویید. (آب خنک با دمای کمتر از ۴۰ درجه برای شستن لباس مناسب است.)
  4. قبل از قرار دادن لباس در خشک‌کن ابتدا آن را کاملاً بررسی کنید و اگر چیزی از چسب روی لباس باقی مانده بود، مراحل را تکرار کنید.
  5. اگر چسبی روی لباس باقی مانده باشد و آن را در خشک‌کن بیندازید باید چندین بار آن را با سرکه گرم پاک کنید تا به‌خوبی پاک شود.

راه دیگر این است که قبل از شست‌وشو روی لکه کمی الکل بمالید؛ اما توجه داشته باشید که باید این کار را ابتدا روی قسمتی که دیده نمی‌شود امتحان کنید و مطمئن شوید الکل رنگ پارچه را از بین نمی‌برد.

پاک کردن چسب ناخن

برای پاک کردن چسب ناخن پارچه‌ای نخی را به استون آغشته کنید آنگاه آن را روی قسمتی از پارچه که دیده نمی‌شود امتحان کنید تا اطمینان پیدا کنید که استون به پارچه آسیب نمی‌رساند و رنگ آن را تغییر نمی‌دهد.

برای پاک کردن قطره چسب آن را از بیرون به طرف داخل تمیز کنید. این گونه که از قسمت بیرونی چسب با اسفنج روی قطره به‌صورت ضربه‌ای بزنید و در آخر بگذارید تا اسفنج به مدت یک یا دو دقیقه روی قطره بماند.

با استفاده از جسمی کند یا قسمت پشت چاقو سعی کنید تکه‌های شل شده و سست چسب را بکنید. امکان دارد این مرحله احتیاج به تکرار داشته باشد. بعد از کنده شدن چسب با توجه به راهنمای شستشوی پارچه، آن را بشویید.

پیش از قرار دادن پارچه در خشک‌کن مجددا پارچه را بررسی کنید تا اطمینان پیدا کنید چسبی روی لباس باقی نمانده است. چنانچه قدری چسب روی لباس باقی مانده باشد، باید پاک شود؛ چون دمای خشک‌کن سبب سفت شدن و چسبیدن چسب شده و کندن آن را تقریباً ناممکن می‌کند.

پاک کردن لکه چسب تجاری

صبر کنید تا چسب خشک شود. پیش از اقدام به برداشتن چسب، بگذارید روی پارچه یا فرش خشک شود. تلاش نکنید آن را پاک کنید. پاک کردن چسب مرطوب تنها سبب چسباندن عمیق الیاف می شود.‌

چسب اضافی را پاک کنید. با استفاده از لبه چاقویی که تیز نیست یا سوهان پلاستیکی، لکه‌های اضافی چسب را بردارید. آنگاه بگذارید آن مکان خشک شود.

منطقه صدمه دیده را فریز کنید. پارچه را به مدت یک ساعت در فریزر بگذارید. زمانی که چسب جامد منجمد شد، اغلب می‌توانید قسمت عمده آن را از روی پارچه بشکنید. در صورت باقی ماندن لکه، محل را با حلال یا پاک کننده لکه، تمیز کنید.

روش پاک کردن انواع چسب از روی لباس
روش پاک کردن انواع چسب از روی لباس

چسب حرارتی

چسب تفنگی و چسب حرارتی بهترین دوست سازندگان کاردستی و صنایع دستی است. ولی اگر این چسب به لباس ریخت و اگر کمی زمان دارید، پارچه آغشته به چسب را یک شب در فریزر قرار دهید. این کار باعث می‌شود چسب حرارتی به اندازه کافی شکننده شود و بتوانید با یک ابزار لبه کُند یا ناخن انگشت خود، آن ‌برطرف کنید. از پاک کننده تجاری می‌توان برای برطرف کردن باقی مانده لکه استفاده کرد و سپس لباس را به صورت معمولی شست.

اگر زمان کمتری دارید می‌توانید از استون برای از بین بردن چسب استفاده کنید. یک پنبه را به استون آغشته کنید. از بیرون لکه چسب به سمت داخل، پنبه را حرکت دهید. همین طور ادامه دهید که چسب از لباس شما به پنبه بچسبد. زمان انتقال چسب، از یک پنبه تمیز استفاده کنید و تا هنگامی که همه آثار چسب از بین نرفته، به کار خود ادامه دهید.

روش پاک کردن انواع چسب از روی لباس
روش پاک کردن انواع چسب از روی لباس

چسب قطره‌ای

چسب قطره‌ای شبیه چسب ناخن است و دستورالعمل‌های لکه‌برداری آن‌ها شبیه است. از آن‌جا که این شیوه شامل استون است، دقت کنید که بعضی از پارچه‌های ساخته شده از پارچه‌های استات، تری استات یا موداکریلیک می‌توانند در پاک کننده لاک ناخن (استون) حل شوند و بافت نازک‌تری ایجاد کنند. حتی چنانچه لباس تنها مخلوط استات باشد، یک سوراخ ایجاد می‌شود و قابل ترمیم نیست. برای از بین بردن لکه‌های هر یک از این پارچه‌ها می توانید با یک خشکشویی حرفه‌ای نیز مشورت کنید.

پاک کردن لکه چسب مایع

اگر چسب خشک است، از چاقویی که تیز نباشد یا لبه کارت اعتباری پلاستیکی برای از بین بردن چسب خشک شده استفاده کنید و سپس مراحل حذف چسب مرطوب را دنبال کنید.

ابتدا آب سرد را از پشت پارچه روی آن بریزید تا چسب خارج شود. پارچه را مثل همیشه آب‌کشی کرده و بشویید.

روش پاک کردن انواع چسب از روی لباس
روش پاک کردن انواع چسب از روی لباس

پاک کردن چسب لاستیک

با استفاده از قسمت پشت چاقو که کند است تا جایی که امکان دارد چسب را از روی پارچه جدا کنید. چسب را روی پارچه نمالید چون سبب پخش شدن چسب می‌شود. قسمت چسبی را با لکه بر پاک کنید آنگاه آن را با بیشترین دمایی که طبق راهنمای پارچه امکان پذیر است بشویید یا پارچه را خشک‌شویی کنید.

پاک کردن چسب سفید از روی پارچه

با استفاده از پشت چاقو یا لبه پلاستیکی جسمی دیگر که کند است تا جایی که می‌توانید چسب را پاک کنید.

توجه داشته باشید که زمان پاک کردن چسب نباید تیغه را روی آن بمالید چون سبب پخش شدن چسب و نفوذ آن به داخل الیاف می‌شود. با گرفتن پارچه زیر آب سرد، چسب را پاک کنید و آنگاه به‌خوبی بشویید.

بازگشت به لیست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *